piątek, 7 lutego 2014

Rozszerzanie diety malucha - siódmy, ósmy i dziewiątym miesiąc

Siódmy miesiąc przynosi prawdziwą odmianę w żywieniu dziecka. Nareszcie to, co je maluch zaczyna choć trochę  przypominać naszą kuchnię. W końcu można puścić wodze fantazji i stać się szefem kuchni malucha, pomagając naszemu bobasowi odkryć radość jedzenie! 


Miesiąc siódmy

Na początku siódmego miesiąca wprowadziliśmy do diety Zuzi dwa stałe posiłki: obiadek i drugie śniadanko. Próbowaliśmy wprowadzić kaszkę na podwieczorek- niestety bezskutecznie... Ostatecznie dieta naszego dziecka wyglądała następująco:


Drugie śniadanie
jabłko, gruszka lub banan

Na początku owoce podawaliśmy na ciepło (jabłko i gruszka z wody lub pieczone, banan pieczony). Zuzia szybko zaczęła jeść surowe jabłka i banany, po surowych gruszkach miała niestety niestrawność, choć je uwielbiała! Zuzia była w stanie zjeść pół dużego owocu lub cały mały. Owoce podawaliśmy starte lub przez siateczkę do podawania pokarmów. Do popicia podawaliśmy koper włoski lub rumianek.  


Obiad
(mięso i dodatki podawane osobno)

Co drugi dzień na przystawkę jajeczko-u nas sprawdziło się w wersji na miękko. 
Zaleca się podawać 1/2 żółtka (białko wprowadza się później), co drugi dzień. U nas lekarz pozwolił podawać Zuzi całe żółtko co drugi dzień.


Mięso (porcja 10g): kurczak ekologiczny, indyk, królik, jagnięcina, ryby (u nas pstrąg, łosoś, tuńczyk)

Kurczak, indyk, królik - gotowany około 30 minut.
Jagnięcina - pieczona około 30 minut.
Ryby - gotowane na parze lub pieczone około 20 minut.

Mięso przyprawiałam czasem kminkiem, ryby zaś koperkiem suszonym. Mięso podawałam w postaci zmiksowanej.


Dodatek: ziemniaczek, ryż, polenta

Ziemniaczek - gotowany około 30 minut, utarty z masłem.
Ryż basmati lub brązowy (2 łyżki) - gotowany około 20 minut, zmiksowany.
Polenta - 2 łyżki kaszki kukurydzianej gotujemy z dodatkiem masła (0,5 łyżeczki) w niewielkiej ilości wody około 20 minut. Gdy kaszka zgęstnieje, przekładamy ją do żaroodpornej miski, skrapiamy oliwą i zapiekamy w piekarniku przez 10 minut.

Dodatek warzywny: krem z dyni, krem z cukinii, krem z marchwi, krem brokułowy, szpinak

Krem z dyni, marchwi lub brokuła - ugotowane do miękkości warzywa miksujemy z niewielką ilością masła lub oliwy (dynia może być też upieczona).
Krem z cukinii - skropioną oliwą, pokrojoną w plastry cukinię gotujemy na parze około 10 minut i miksujemy.
Szpinak - skropione oliwą liście szpinaku gotujemy na parze około 10 minut i miksujemy.

Dania jednogarnkowe

Risotto szpinakowe lub cukiniowe

Ryż zalewamy wodą i zagotowujemy. Do ryżu dodajemy pokrojone na malutkie cząstki mięso i warzywo. Przyprawiamy kminkiem. Gotujemy około 30 minut. Przed podaniem miksujemy.

Zupa z soczewicy (HIT!)
* z książki "Odkrywam Macierzyństwo"

2 łyżki ryżu, 1 łyżkę czerwonej soczewicy, marchew, pietruszkę, kawałek selera i pora gotujemy w 400 ml źródlanej wody około 30 minut. Doprawiamy kurkumą i kminkiem. Miksujemy.

Do popicia: koper włoski, rumianek, wywar z warzyw (z marchwi, pietruszki, selera, pora, przyprawiony lubczykiem)


W tym okresie ulubionymi daniami Zuzi był ziemniaczek, krem z dyni, krem z cukinii oraz zupa z soczewicy.


Miesiąc ósmy

Kolejny miesiąc nie przyniósł wielkiej odmiany. Udało nam się wprowadzić dwa nowe dodatki do obiadków: krem z kalarepy i buraczki.

Krem z kalarepy - pokrojoną w paseczki skropioną oliwą i posypaną koperkiem kalarepę gotujemy na parze do miękkości, miksujemy.
Buraczki - małego buraka gotujemy około 2 godzin. Miksujemy z kminkiem (od końca 9 miesiąca dodawaliśmy też cebulkę).


Miesiąc dziewiąty

Nareszcie wyrosły nam pierwsze ząbki! Zuzia zaczęła efektownie gryźć. I w końcu dobrze radziła sobie z samodzielnym jedzeniem rękami. Przestaliśmy więc miksować. Owocki podawaliśmy pokrojone w ćwiartki. W formie rozdrobnionej podawaliśmy dalej jedynie mięso. 
Dodatkowo udało nam się wprowadzić nowy posiłek - śniadanie. Zwiększyliśmy też porcje obiadowe (15g mięsa, rosół z grysikiem do popicia).
Wśród nowych produktów pojawiła się owsianka, uwielbiana przez Zuzię kasza gryczana (niepalona) oraz miód. Z miodem należy jednak uważać, gdyż jest silnym alergenem. Zazwyczaj zaleca się wprowadzanie miodu do diety dziecka po 12 miesiącu życia. Wśród nowości pojawiły się także suszone śliwki, morele, rodzynki oraz migdały. Zaczęliśmy także intensywniej przyprawiać dania. Do rosołu standardowo dodawaliśmy liść laurowy, ziele angielskie i lubczyk. Używaliśmy też majeranku, bazylii i cynamonu. 

A oto nasze propozycje śniadaniowe:
owsianka, jajeczko na miękko (wciąż tylko żółtko), domowy chlebek z miodem

Wśród nowych dań jednogarnkowych pojawiła się też kasza gryczana w potrawce z królika:
2 łyżki kaszy gryczanej zalewamy wodą, dodajemy porcję królika oraz włoszczyznę (marchew, kawałek pietruszki, selera i pora), przyprawiamy lubczykiem. Gotujemy około 30 minut. Mięso i warzywa wyjmujemy z kaszy, skrapiamy olejem rzepakowym i miksujemy. Kaszę łączymy z powstałym sosem i serwujemy.
Kasza gryczana świetnie smakuje również z kremem z pieczonej dyni!


Na co zwrócić uwagę?

Posiłki wciąż przygotowujemy bez dodatku soli i cukru. Zboża, warzywa, owoce świeże i suszone powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Uważajmy także na pochodzenie mięsa! Dla dziecka warto kupić odpowiednią wodę mineralną. Producenci informują na opakowaniu, czy woda nadaje się do żywienia niemowląt. My zazwyczaj kupujemy wodę Mama i Ja. Na bazie wody mineralnej możemy przygotowywać nie tylko napoje, ale także posiłki.
Jeżeli dziecko wciąż je mleko mamy, powinno być karmione na żądanie!




1 komentarz:

  1. How to play the slots machine (video game, tv, etc)
    You can play some demo versions of this game and this is similar to the Mega Drive version. youtube downloader But the main difference is that the player can play slots

    OdpowiedzUsuń